×


90 501 535 35 35

Genel Kurallar

İZDENİZ A.Ş.

İZMİR ALSANCAK – MİDİLLİ SEFERLERİ YOLCULUK KURALLARI

CHECK – IN

İzmir Alsancak – Midilli arasında seyahat edebilmek için,  yolcu pasaportunun geçerlilik süresi geri dönüş yapılacakları tarih itibari ile en az 3 ay ve üzerinde olmalıdır. Geçerlilik süresi uygun olsa dahi 10 yıldan eski pasaportlarla Yunanistan’a girişe izin verilmemektedir.

İzmir Alsancak – Midilli arasında seyahat edebilmek için Pasaport, Schengen veya kapı vizesi gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile yurtdışına çıkış yapan yolculardan çıkış başına harç bedeli alınmaktadır.  Harç bedelinin yolculuk öncesi anlaşmalı bankalardan veya online olarak yolcu tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Yolcu, pasaport ve vize kontrollerinin yapılabilmesi için sefer saatinden en geç 1,5 saat önce check-in işlemlerini tamamlamak üzere İzmir Limanı içerisinde ki İZDENİZ Satış Ofisinde hazır bulunmalıdır.

Pasaport Kontrol Noktasından geçildikten sonra, biletlerin kontrolleri gemi girişinde yapılmaktadır. Herhangi bir sebeple iptal edilmiş, tarihi değiştirilmiş veya açığa alınmış biletli yolcular gemiye alınmaz.

YURTDIŞI ÇIKIŞ VEYA YUNANİSTAN’A GİRİŞ İZİN VERİLMEYEN HALLER

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti doğumlu Türk vatandaşlarının pasaportunda doğum yeri ile birlikte KKTC ibaresi varsa ülkeye girişlerine izin verilmez. Örneğin ” Lefkoşa – KKTC”. Pasaportunda K.K.T.C. girişi bulunanlar, Yunanistan’a kabul edilmemektedir.

 

İZDENİZ’den kaynaklanmayan, adli, idari, vize vs. den kaynaklanan ve yolcunun girişine/çıkışına mani durumlarda hizmet akdi sona erer ve herhangi bir iade talebi kabul edilmez.

 

Yolcunun Schengen vizesi Yunanistan harici bir ülkeden alınmış ise yolcu ilk önce o ülkeye giriş – çıkış yapmalıdır. Aksi halde Midilli’ye giriş izni verilmemektedir.

 

YOLCU BİLETLERİ

Yolcu, pasaportta yazan tam adı ile bileti satın almalıdır.

 

Bilet Üzerinde İsim Değişikliği Yapılması:

İsme düzenlenen yolcu bileti devredilemez, başkasına tekrar satılamaz ve isim değişikliği yapılamaz.

 

 

 

Bilet İade & Değişiklik:

 

İZDENİZ, bilet iptal talebinin, sefer saatinden 24 saat önce acente@izdeniz.com.tr mail adresine yazılı olarak bildirilmesi koşulu ile: bilet 1 kez açığa alınabilir, yeniden tarih atanabilir ya da bilet ödemesinin yapıldığı şekilde para iadesi gerçekleştirilir.

Açık Biletler:

Açık biletlerin tarifeli sefere alınması sadece seferin uygunluğunda yapılabilmekte ve sadece İZDENİZ Satış ofisleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Açık biletlerin tekrar tarihlendirilmesi için hareketten en geç 3 gün önce İZDENİZ Satış Ofisi ile irtibata geçilmelidir.

Açık biletin geçerlilik süresi alındığı sezon içindeki son sefer gününe kadar geçerlidir. Sezonun son seferine kadar kullanılmayan bilet otomatik olarak geçerliliğini yitirir.

SEFER İPTALİ / DEĞİŞİKLİĞİ

İZDENİZ, ilan ettiği ve iptalini duyurmadığı tarifeli seferlerini yerine getirmekle yükümlüdür ve yolcu ve bagajı makul sürede taşımak için gerekli gayreti göstermeyi üstlenir. İZDENİZ, (hava koşulları ve deniz durumu, liman tesislerinin devre dışı kalması, idarenin sefer engellemesi, grev, salgın hastalık v.b.) olağanüstü ve mücbir durumlarda seyrüsefer tarifelerini değiştirme, yola devam etme veya taşımaya ara verme haklarını saklı tutar. Olağanüstü ve mücbir sebepler neticesinde zorunlu olarak sefer iptal edilirse, ödedikleri tutar bilet sahiplerine 30 gün içinde iade edilir.

Olumsuz hava ve deniz koşulları yaşanması halinde yolcuların can güvenliğinin tehlikeye gireceği durumlarda gemi kaptanı varış limanında değişiklik yapabilir.

İZDENİZ’in elinde olmayan sebeplerden kaynaklanan olağanüstü ve mücbir sebepler neticesinde ortaya çıkabilecek konaklama, yeme içme, ulaşım giderlerinde İZDENİZ’in sorumluluğu bulunmamaktadır.

ÖZEL İSTEĞİ OLAN YOLCULAR

Özel durumlu yolcular ( alerji, hastalık vb.) hakkında İzmir Limanı’nda yer alan İZDENİZ Satış Ofisinin hareketten 48 saat önce bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Evcil Hayvan ile yolculuk imkanı yoktur.

Bisiklet ile yolculuk imkanı mevcuttur. Gemide 10 adet bisiklet yeri bulunmakta olup, yolcunun biletini alırken bisikleti için mutlaka rezervasyon yaptırması gerekmektedir. Önceden rezervasyon yaptırmamış yolcu, seyahat günü bisikleti ile gelmesi halinde bisiklet gemiye alınmayacaktır.

BAGAJ

İZDENİZ, yolcunun gemiye getirebileceği bagaj için,  yolculuk ücretinden başka bir ücret talep etmez. Yolcu, seyahat süresince gemide yanında sadece bir valiz ya da el çantası bulundurabilir.

Yolcu bagajı içinde kırılabilir ve bozulabilir maddeler, para, mücevher, değerli madenler, gümüş eşya, senetler veya diğer ticari değerli kâğıtlar, pasaport ve diğer hüviyet belgeleri taşımamalıdır. Bu maddede sayılanların bagaj içinde bulundurulmasından doğacak zarar ve kayıplardan İZDENİZ sorumlu değildir ve İZDENİZ’den talep edilemez. İZDENİZ, Uluslararası kurallar gereği; bagaj olarak kabul edilmeyen maddeler için "Taşımanın Reddi" hakkını uhdesinde bulundurur. Taşıyan reddi ile alakalı olarak müşterinin tazmin hükümleri geçersizdir.

GEMİ İÇİNDE DAVRANIŞ

Yolcu, kaptanın gemideki nizama yönelik bütün talimatlarına uymaya mecburdur. Yolcu gemi içinde, gemiyi veya herhangi bir kişiyi veya malı tehlikeye düşürecek şekilde davranışta bulunursa veya gemi personelinin görevlerini yapmasını engellerse veya gemi personeli talimatlarına uymazsa veya diğer yolcuların makul itirazlarına sebebiyet verirse, İZDENİZ Gemi Kaptanlığı,  yolcuyu zapt etmek de dahil olmak üzere, böyle bir davranışın devamını önlemek için gerekli gördüğü tedbirleri alabilir.

TAŞIMANIN REDDİ

İZDENİZ; güvenlik nedenleriyle veya takdir yetkisini kullanarak aşağıdaki ve benzeri hallerde yolcu ve bagaj taşımayı reddedebilir. Yolcu; diğer kişilere veya mallara herhangi bir risk veya tehlike arz ediyorsa, İZDENİZ’in talimatlarına uymuyorsa, güvenlik kontrolünü reddetmişse veya yürürlükteki yasaları veya İZDENİZ’in ücret tarifelerini veya kurallarını ihlal ederek bilet temin etmiş olan herhangi bir kişiyi İZDENİZ, taşımayı reddetme hakkını saklı tutar. Denizde tehlikeli yüklerin taşınması ile ilgili uluslararası "IMDG Code" sözleşmesi kapsamında bulunan her türlü yanıcı, patlayıcı ve radyoaktif vs. yüklerin taşınması kesinlikle yasaktır. Tehlikeli yük kapsamına giren maddelerin, ateşli silahların ve mühimmatın, kırılabilir veya bozulabilir nitelikleri haiz olan veya ağırlığı, boyutu bakımından İZDENİZ’in görüşüne göre taşıma için uygun olmayan nitelikteki maddelerin taşınması yasaktır.

TAŞIMANIN SINIRLANDIRILMASI

16 yaşından küçük çocuklar ancak refakatçi eşliğinde seyahat edebilirler. İZDENİZ kurallarına göre, refakatsiz çocukların, yardıma muhtaç yolcuların, hamile kadınların veya hastalıklı kişilerin, taşıma için kabulü ancak İZDENİZ ile önceden yapılacak mutabakat ve düzenlemelere tabi olabilir. Seyahat sırasında yolcunun sıhhi durumunun bozulması halinde İZDENİZ sorumlu değildir.

    Whatsapp İletişim Hattı